Nasza-Krępa > Aktualności
Dziś jest wtorek, 9 marca 2021 r.
bdulogo
auropejski-fundusz
aktywna-wiosna
fundacja-js
angielski
IBM
fundacja-wspomagania-wsi

FIO

PROW

2011-10-29 Otwarcie cmentarza


Spotykaliśmy się od kwietnia br. raz lub dwa razy w tygodniu, aby pracować na cmentarzu przywracając ład i nadając mu pierwotny wygląd na ile było to możliwe. Prace polegały na wycince oraz usunięciu części drzew i krzewów, które bez kontroli przez lata zamieniły cmentarz w las, grabieniu liści, itp. Z pomocą przyszli nam również właściciele firm budowlanych mieszkający w Krępie, którzy użyczyli ciężkiego sprzętu, dzięki czemu udało się m.in. odnaleźć oraz przywrócić do stanu pierwotnego wał kamienny stanowiący granicę dawnego cmentarza, czy podnieść mur – jedyny zachowany w nienaruszonym stanie element grobowca zbudowany z kamienia polnego określony na wagę ok. 15 ton.
Innym aspektem realizowanego projektu było poszukiwanie przez dzieci i młodzież informacji o historii miejscowości. Grupa młodych mieszkańców podczas wakacji poświęcała swój czas wolny na wizyty w Archiwum, w Urzędzie Ochrony Zabytków w Słupsku oraz na spotkania z najstarszymi mieszkańcami Krępy Słupskiej. Dzięki współpracy między zaangażowanymi w działania przy cmentarzu mieszkańcami udało się nawet nawiązać kontakt z wnuczką ostatniego właściciela Krępy, dr Paula Gentha, co więcej, udało się pozyskać nowe dokumenty mówiące o historii Krępy sprzed II wojny światowej, zdjęcia Pałacu w Krępie z okresu, kiedy zachwycał urokiem, jak również zdjęcia z rodzinnego albumu Genthów. Zabrane materiały posłużyły do stworzenia zbioru w postaci kroniki, którą można podziwiać w świetlicy wiejskiej w Krępie.
Poniemiecki cmentarz ewangelicki założony został wg dokumentów w połowie XIX w. Chowani byli tam mieszkańcy Krępy, Niemcy, Rosjanie oraz Polacy. Obecnie stanowi miejsce pamięci zmarłych mieszkańców Krępy. I choć nie było możliwe przywrócenie świetności z czasów, gdy można było na nim marmurowe nagrobki, rzeźby oraz bogato zdobione kwatery, udało się stworzyć miejsce o niebywałym uroku zdecydowanie pogłębiające poczucie tożsamości lokalnej mieszkańców – nie samym faktem, że mieszkańcy przyczynili się do tego własną ciężką pracą, ale głównie tym, że poznając dzieje Krępy poznali część swojej historii. Historii w znakomitej większości niemieckiej Krępy, ale innej przecież nie będziemy mieli….
Cmentarz poniemiecki znajduje się niemal w centrum Krępy Słupskiej. Stanowi on jeden z elementów na ścieżce spacerowo – dydaktycznej „Śladami Księżniczki von Krampe”, jest, więc już oznakowany drogowskazami. Informacje o cmentarzu umieszczone zostały na tablicach informacyjnych,  na trasie ścieżki w centrum miejscowości, oraz na tablicy informacyjnej przy cmentarzu w trzech wersjach językowych. Usytuowany jest na terenie otwartym, nieogrodzonym, nie ma żadnych czynników ograniczających do niego dostęp, dlatego mieszkańcy, czy turyści mogą o każdej porze oddać cześć tam pochowanym.
Poniemiecki_cmentarz_w_krepie.mp3


« Powrót
© 2010 Stowarzyszenie Nasza Krępa. Projekt i wykonanie - Arkadiusz Kowalski
gmina slupsk