Nasza-Krępa > Artykuły
Dziś jest poniedziałek, 1 marca 2021 r.
bdulogo
auropejski-fundusz
aktywna-wiosna
fundacja-js
angielski
IBM
fundacja-wspomagania-wsi

FIO

PROW

2011-05-31 Pomorski Klub Okinawa Goju-Ryu Karate-Do - Trening


Trening
W naszym klubie, podobnie jak w większości klubów w Polsce stosuje się bardzo tradycyjne podejście do treningu. Sposób prowadzenia treningu, jego intensywność i zakres technik różni się w zależności od stopnia zaawansowania uczniów, ale struktura treningu pozostaje zawsze podobna. Dwugodzinny
trening podzielony jest zwykle na:
  • junbi undo - sformalizowana rozgrzewka,
  • kihon - podstawowe kombinacje uderzeń i bloków,
  • kata - formy i bunkai - interpretacje form,
  •  kakie - dźwignie i rzuty,
  • ćwiczenia siłowe
  • rozluźniające ćwiczenia końcowe.
W ramach ćwiczeń praktykowane są również inne elementy karate takie jak nauka ataków na punkty witalne, ćwiczenia „utwardzające” ciało, ćwiczenia oddechowe, medytacja i wiele, wiele innych.
Pomimo tego, że Goju-ryu nie jest stylem sportowym, kumite czyli walka stanowi ważny element treningu. W walkach treningowych nie ma jednoznacznie skodyfikowanych zasad, oczywiście nie są uderzane miejsca szczególnie wrażliwe, uderzenia w miękką część twarzy powinny być kontrolowane, ale poza tym wszystko dozwolone ;).  Przyjęło się, że zaawansowani zawodnicy zwykle nie stosują ochraniaczy, choć może różnić się to pomiędzy klubami. Sama walka odbywa się w raczej krótkim dystansie i składają się na nią:  techniki ręczne (w tym łokcie) ok. 65%, nożne (w tym kolana i low kick) 25%, dźwignie i rzuty (w tym parter) 10%.

Etykieta Dojo
Trening większości wschodnich sztuk walki wiąże się z pewną „mistyczną” atmosferą. Dla europejczyka wszystko na początku wydaje się dziwne, od stroju, poprzez ceremonię rozpoczynającą i kończącą trening, po sposób zachowania się w dojo. Z czasem staje się to całkowicie naturalną częścią treningu. Cała ta otoczka sprawia, że wchodząc do dojo czujemy jakbyśmy przekraczali pewną granicę, zostawiamy "zwykły" świat na zewnątrz, możemy całkowicie poświęcić się treningowi.

Początkowo atmosfera może się niektórym wydawać zbyt sformalizowana i „sztywna” (dotyczy to szczególnie osób, które miały wcześniej doświadczenia w nowoczesnych sportach walki), jednak po kilku zajęciach przestaje to przeszkadzać, a potem wręcz zaczyna się podobać ;). Poza „duchowym” aspektem etykiety dojo istnieje też aspekt czysto praktyczny. Weźmy pod uwagę, że uczymy się sztuki walki, czyli potencjalnie śmiertelnych technik i każde nieodpowiedzialne zachowanie może skończyć się ręką w gipsie, naderwanym ścięgnem albo wybitym zębem. Zrozumiemy wtedy, że osoba prowadząca trening musi mieć pełne zaufanie do ćwiczących. Sformalizowane zasady pozwalają z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć jak będą zachowywać się ćwiczący, wpływają więc w znacznym stopniu na bezpieczeństwo zajęć.
Dojo kun
Tradycyjne organizacje sztuk walki posiadają zwykle spisany zestaw podstawowych reguł, które powinny być przestrzegane przez ich członków. Nie jest to instrukcja zachowania się w dojo, nie znajdziemy tu sformułowań typu "Wchodząc na salę ukłoń się" albo "Nie żuj gumy na treningu". Są a raczej ogólne wskazówki dotyczące podejścia do uprawiania danej sztuki walki i do życia w ogóle. Zestaw takich zasad, w przypadku japońskich sztuk walki nosi nazwę Dojo Kun. Formułowane jest zwykle przez osoby stojące na czele danego stylu lub organizacji, ale zdarzają się również przypadki, że własne dojo kun tworzą poszczególne kluby.
Dojo Kun spisany przez Morio Higaonna sensei, obowiązujący w organizacji IOGKF (International Okinawan Goju-ryu Karate-do Federation):
  • Hitotsu Reigi O Omon Zuru Koto
  • Hitotsu Yuki O Yashinau Koto
  • Hitotsu Shinshin O Renmashi
  • Hitotsu Dento Karate O Mamori Hibino Tanren O Okotarazu Tsune Ni Kenkyu Kufu O Suru Koto
 Kata Goju-ryu
Kata, czyli formy, występują prawie we wszystkich sztukach walki Chin i całej Japonii. W stylu okinawan Goju-ryu występuje 12 kata, z czego 9 form (sanchin, saifa, seiyunchin, shisochin, sanseru, sepai, kururunfa, sesan i suparunpei) zostały przeniesione na grunt Okinawy z Chin i pochodzą z przekazu legendarnego mistrza Ryu Ryu Ko. Pozostałe kata (geki sai dai ichi, geki sai dai ni, tensho) są autorstwa sensei Chojun Miyagi.

Wszystkie te formy stanowią jakoby alfabet nauki - który osoba ćwicząca z czasem poznaje. W formach tych zawarty jest rdzeń technicznej wiedzy ukazując podstawowe i zaawansowane rozwiązania różnych technik obronnych, uprzednio sprawdzonych. W układach tych kolejność ruchów i sposobów ich wykonywania są z góry ustalone, gdyż każdy blok, technika ataku ma precyzyjnie określone zadanie.
Dla przykładu forma Sanseru - to kata szybkie i twarde. Charakteryzują je krótkie, wolne ruchy kończące się pełnym ekspresji atakiem. Zadaniem tego kata jest wyrobienie szybkości i siły, dlatego nie jest ono tak skomplikowane jak inne kata. Wymaga jednak dogłębnego przestudiowania dla pełnego zrozumienia znaczenia i możliwości ukrytych technik, jakie się w nim kryją.
Pozostałe kata: Sepai, Kururunfa, Sesan i Sunparunpei, pokazujące prawdziwą naturę Okinawan Goju-ryu, zawierają elementy szarpnięć przeciwnika do siebie, by następnie nadziać go na ostrą kontrę. Te kata są bardzo skuteczne w realnej walce.
Fundator stylu Goju-ryu - sensei Chojun Miyagi, zawsze powtarzał, że jednym z najważniejszych kata jest Sanchin. Trening Sanchin to rozwój fizyczny ciała, to poprawa stanu organów wewnętrznych, swoisty "masaż energetyczny" meridianów, którymi krąży energia qi. Poprzez Sanchin uczymy się koncentracji siły w centrum Tanden. Oczywiście wiedzieć o tym to jedna rzecz, a odczuwa i korzystać - to druga.
Spośród 12 kata, które występują w Okinawan Goju - Ryu możemy wyróżnić dwie grupy form:
1. HEISHUGATA (formy oddechowe Sanchin, Tenscho),
2. KASHUGATA - wszystkie pozostałe.
Nazwy kata i ich znaczenie:
1. GEKI SAI DAI ICHI - uderzyć i zniszczyć nr 1,
2. GEKI SAI DAI NI - uderzyć i zniszczyć nr 2,
3. SAIFA - niszczące uderzenie,
4. SEIYUNCHIN - kontrolowanie i panowanie nad walką,
5. SHISOCHIN - walka w czterech kierunkach,
6. SANSERU - napisane po chiński oznacza liczbę 36,
7. SEPAI - napisane po chińsku oznacza liczbę 18,
8. KURURUNFA - kontrola poprzez dystans i błyskawiczny atak,
9. SESAN - napisane po chińsku oznacza liczbę 13,
10. SUPARINPEI - 108 technik,
11. SANCHIN - 3 walki,
12. TENSHO - obracające dłonie.

« Powrót
© 2010 Stowarzyszenie Nasza Krępa. Projekt i wykonanie - Arkadiusz Kowalski
gmina slupsk